Kabiny sanitarne WC do przedszkola

Menu: Kabiny sanitarne HPL z laminatu | Kabiny sanitarne WC | Kabiny sanitarne do szpitali | Kabiny prysznicowe HPL

Zastosowanie odpowiednich kabin sanitarnych w przedszkolach jest szczególnie ważne. Małe dzieci dopiero uczą się samodzielnie korzystać z toalety, dlatego dostosowane do ich wzrostu, bezpieczne i higieniczne kabiny to doskonałe wyposażenie nowoczesnej placówki.

Co więcej, obok zalet natury technicznej, kabiny mogą być także wykonywane w różnych kolorach i z dodatkowymi atrakcjami, choćby takimi jak „kierownica” zamiast uchwytu. Zobaczmy, jakie wymiary powinny mieć kabiny sanitarne do przedszkoli, jakie posiadają zabezpieczenia i w jakich modelach są dostępne.

Kabiny sanitarne WC dla przedszkola
Kabiny sanitarne WC dla przedszkola

Czym powinny się charakteryzować kabiny sanitarne do przedszkola?

Kabiny sanitarne WC do przedszkoli muszą być przede wszystkim bezpieczne. Producenci wykorzystują więc szereg rozwiązań i systemów, które zapewniają dzieciom nie tylko wygodę, ale także bezpieczeństwo pod różnymi względami.

Cała konstrukcja nie zawiera żadnych elementów, które mogłyby powodować potencjalne zagrożenie.

Na przykład stosuje się tu okrągłe uchwyty zabezpieczone gumowym odbojnikiem i szerokie uszczelki przy drzwiach, które zapobiegają przytrzaśnięciu palców. Co więcej, wysokość zabudowy jest również dostosowana do małych użytkowników, gdyż wynosi od 130 do 140 cm (w razie potrzeby istnieje możliwość sprawdzenia, czy wszystko w porządku), a od dołu stosuje się piętnastocentymetrowy prześwit.

Wymiary kabin WC dla przedszkoli

Kabiny WC do przedszkoli mogą mieć różne wymiary, w zależności od indywidualnych potrzeb (o tym jeszcze za chwilę). Standardowo jednak przedstawiają się one następująco:

 1. Szerokość kabiny sanitarnej wynosi 80 cm,
 2. Wysokość kabiny WC to 140 cm, a
 3. Głębokość takiej kabiny wynosi najczęściej 120 cm.

Rodzaje płyt, z jakich wykonuje się kabiny sanitarne WC do przedszkoli

Na rynku znajdziemy 3 główne rodzaje płyt, z jakich mogą być wykonane kabiny sanitarne dla przedszkoli. Najpopularniejsze są płyty HPL, które powstają pod dużym ciśnieniem z papieru impregnowanego żywicą. Są one odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć czy ogień i bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Podobne właściwości mają płyty HPL-PR, które składają się z pianki poliuretanowej i zewnętrznych laminatów HPL.

Płyty wiórowe z kolei są mniej odporne, ale równie łatwe do czyszczenia, a przy tym tańsze. Kabiny sanitarne wykonywane z płyt stanowią doskonałą, nowoczesną i higieniczną alternatywę dla murowanych kabin sanitarnych.

Rodzaje konstrukcji przedszkolnych kabin WC

Przedszkolne kabiny sanitarne są dostępne w trzech rodzajach konstrukcji, które stosuje się w zależności od dostępnego w danym obiekcie miejsca i według indywidualnych potrzeb.

Mamy tu więc:

 • Układ narożnikowy,
 • Układ zamknięty oraz
 • Układ otwarty.

Indywidualne dostosowanie kabin sanitarnych do przedszkoli

Większość placówek decyduje się na zakup przedszkolnych kabin sanitarnych WC w standardowych wymiarach, jednak niekiedy konieczne jest ich indywidualne dopasowanie (nie zaleca się jednak tworzenia małych i trudno dostępnych powierzchni). Dotyczy to także elementów wykończeniowych, takich jak dodatkowe wzmocnienia drzwi, okucia i gałki otwierające. Możliwości, jakie dają obecnie nowoczesne rozwiązania techniczne, pozwalają na przykład na montowanie uchwytów w fantazyjnych kształtach, stosowanie drzwi w różnych kształtach i wycinanie górnych krawędzi w różne wzory. Co więcej, płyty i elementy wykończeniowe stosowane do budowy przedszkolnych kabin WC, dostępne są również w różnych kolorach.

Dostępne standardowe kolory w kabinach przedszkolnych WC

Przedstawiliśmy powyżej standardowe wymiary kabin sanitarnych do przedszkoli i wspomnieliśmy o możliwości wyboru różnych wzorów i kolorów. Pora więc na prezentację standardowych kolorów, w jakich można kupić kabiny przedszkolne WC:

 • Biały,
 • Beżowy,
 • Szary,
 • Niebieski,
 • Żółty,
 • Czerwony,
 • W kolorze drewna wenge.

Z kolei profile dostępne są w następujących kolorach:

 1. Biały,
 2. Szary,
 3. Aluminium anodowane.

Okucia w wersji standardowej mogą mieć kolory:

 • Biały lub
 • Szary.
Kabiny sanitarne do przedszkola
Kabiny sanitarne do przedszkola

Obowiązujące normy dotyczące kabin sanitarnych do przedszkola

Jednym z wyznaczników wyboru odpowiednich do przedszkola kabin są wymagania stawiane przez przepisy. Norma dla przedszkoli przewiduje jedną umywalkę dla 12 lub co najwyżej 15 dzieci. Ponadto, toalety powinny być oddzielone ściankami działowymi o wysokości 130-140 cm (zasada ta podyktowana jest względami bezpieczeństwa, o której była już mowa – taka wysokość pozwala na kontrolę ze strony opiekunów).

Drzwi do toalety muszą być wyposażone w uchwyty umożliwiające otwarcie na zewnątrz.

Dodatkowe systemy do kabin sanitarnych WC do przedszkola

W przedszkolnych kabinach sanitarnych stosuje się wiele rozwiązań, które zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo i wygodę małym użytkownikom. Dobre przykłady stanowią tu między innymi system „bezpiecznych palców”, czy też zastosowanie aluminiowych profili, które wzmacniają każdą krawędź. Wykazują one wysoką odporność na wilgoć i zapewniają brak odkształceń kabin WC w czasie długich lat użytkowania.

Zamki w przedszkolnych kabinach WC

Obecność zamków w kabinach WC dla przedszkoli (a raczej ich brak) zasługuje na szczególną uwagę. W kabinach takich nie są one montowane, a więc dzieci nie mogą się zamykać od środka. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa. Podczas ewentualnego omdlenia przedszkolaka, czy też jakichkolwiek innych problemów, daje to możliwość szybkiej reakcji nauczyciela. Co więcej, w niektórych kabinach sanitarnych do przedszkoli rezygnuje się całkowicie z drzwi. Zamiast nich montowany jest wysuwany profil przedni, który zapewnia odpowiednią prywatność dzieciom.

Ceny kabin sanitarnych WC dla przedszkoli

Cena jednej kabiny sanitarnej do przedszkoli to około 1500 złotych.

Producenci przedszkolnych kabin sanitarnych

Kabiny sanitarne WC do przedszkoli mają w swojej ofercie między innymi takie firmy, jak HPL System, Kabis, Lahma, Sanipol, Alsanit, Łukasiak i PBM System.

Opinie na temat kabin sanitarnych WC w przedszkolach

Każda opinia na temat przedszkolnych kabin sanitarnych WC będzie tu mile widziana. Jeśli masz doświadczenia związane z ich stosowaniem, zapraszamy do zamieszczenia swoich spostrzeżeń w komentarzach!