Kabiny prysznicowe z HPL (laminatu) / Producent, cena i opinie

Menu: Kabiny sanitarne WC | Kabiny sanitarne WC do przedszkola | Kabiny sanitarne HPL z laminatu | Kabiny sanitarne do szpitali

Nowoczesne, higieniczne i funkcjonalne. Znajdujące zastosowanie w obiektach narażonych na działanie czynników zewnętrznych, takich jak woda czy częste zmiany temperatury. Dostępne w wielu kolorach. Zarówno w standardowych wymiarach, jak i w dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Łatwe w utrzymaniu czystości i higieniczne.

Kabiny prysznicowe HPL to wyposażenie, które stanowi świetny zamiennik tradycyjnych, murowanych kabin. Dlaczego? Już za chwilę odpowiemy na to pytanie, a także wiele innych, które mogą się nasuwać w związku z wyborem kabiny prysznicowej HPL.

Kabiny prysznicowe hpl
Kabiny prysznicowe hpl

Czym są kabiny prysznicowe z HPL?

Kabiny prysznicowe HPL powstają ze specjalnych, kompaktowych płyt HPL. Ich nazwa pochodzi od angielskiego high pressure laminate i oznacza laminat wykonany pod wysokim ciśnieniem. Składa się na niego kilkadziesiąt warstw papieru impregnowanego żywicą. Zewnętrzną stronę płyty stanowią arkusze papieru dekoracyjnego nasączonego żywicą melaminową, natomiast wewnątrz płyty znajduje się warstwa papieru impregnowanego żywicą fenolową.

Właściwości kabin prysznicowych wykonanych z płyt HPL

Płyty HPL są odporne na działanie czynników zewnętrznych, to jest na parę wodną i wodę, a także na ogień. Dodatkowa powłoka antybakteryjna sprawia, że kabiny prysznicowe HPL doskonale sprawdzają się także w szpitalach, przychodniach i laboratoriach. Co więcej, płyty HPL są odporne nawet na akty wandalizmu, takie jak gaszenie papierosów czy malowanie sprayem.

Kabiny prysznicowe HPL-PR

Kabiny prysznicowe wykonane z płyty HPL-PR wykazują podobne właściwości do płyt HPL, są jednak inaczej zbudowane. Po zewnętrznej stronie płyty znajduje się warstwa laminatu HPL, natomiast w środku mamy piankę poliuretanową. Płyty HPL-PR są bardzo stabilne i, podobnie jak kabiny z płyt HPL, mogą być wykorzystywane w pomieszczeniach o dużej wilgotności.

Rodzaje kabin prysznicowych z HPL

Kabiny prysznicowe z laminatu HPL mogą mieć różny układ, od najprostszego do bardziej złożonego, z przedsionkiem.

Zobaczmy:

 1. Stanowisko natryskowe typu „I”. To najprostsza konstrukcja do wydzielenia natrysku. Ma ona długość jednego metra i wzmocniona jest drążkiem z zasłonką.
 2. Stanowisko natryskowe typu „T”. Ścianki rozdzielające są tu wzmocnione od przodu dodatkową ścianką usztywniającą i profilem wieńczącym. Taki typ stanowiska natryskowego stosujemy w przypadku, gdy ścianka działowa ma być dłuższa niż 1 m. W zestawie ze stanowiskiem „T” mamy drążek z zasłonką i specjalne zwieńczenie, na którym mocuje się zasłonkę.
 3. Stanowiska natryskowe z szatnią (przedsionkiem). W takim stanowisku mamy dodatkową ściankę wydzielającą przestrzeń na miejsce, gdzie można się swobodnie przebrać. Zwykle istnieje tu też możliwość zamówienia zintegrowanej półki lub ławki.

Dodatkowe akcesoria do kabin prysznicowych HPL

Do kabin prysznicowych HPL można często zamówić dodatkowe akcesoria, takie jak wspomniane półki i ławeczki, ale także wieszaki, uchwyty na ręcznik, mydelniczki, pojemniki na mydło, lustra i zasłonki PCV.

Utrzymanie w czystości kabin prysznicowych HPL i HPL-PR

W przypadku wyposażenia pomieszczeń takich jak prysznice i toalety łatwość utrzymania w czystości gra niebagatelną rolę. Kabiny prysznicowe z HPL są całkowicie bezproblemowe w czyszczeniu, ponieważ nie ma w nich zakamarków, w których mógłby gromadzić się brud.

Jakie czynniki przemawiają na korzyść kabin prysznicowych HPL w porównaniu z tradycyjnymi, murowanymi kabinami?
Tradycyjne, murowane kabiny, mają swoje zalety, jednak w porównaniu z kabinami prysznicowymi HPL wypadają słabiej:

 • Zbudowanie jednej, murowanej kabiny prysznicowej zajmuje około tygodnia, natomiast zbudowanie kabiny prysznicowej HPL – jeden dzień.
 • Tworzenie murowanej kabiny w istniejącym już pomieszczeniu wymaga rozebrania posadzki i przygotowania podłoża pod ściankę działową. Kabiny prysznicowe HPL montuje się bez ingerencji w istniejące wykończenia.
 • Kabiny murowane, choć trwałe, po kilku latach użytkowania wymagają remontów, podczas gdy kabiny HPL pozostają estetyczne przez wiele lat.
 • Utrzymanie w czystości murowanych kabin jest kłopotliwe, ponieważ znajduje się w nich mnóstwo zakamarków, w których może gromadzić się brud. Jak już wspomnieliśmy, kabiny prysznicowe z HPL nie mają takich zakamarków i łatwo je utrzymać w czystości.
Kabiny prysznicowe z hpl
Kabiny prysznicowe z hpl

Wymiary kabin prysznicowych HPL

Wymiary kabin prysznicowych HPL mogą być dostosowane do indywidualnych wymogów i potrzeb, jednak najczęściej wybierane są standardowe modele.

Mają one następujące wymiary:

 1. Wysokość całkowita: 2030 mm,
 2. Wysokość elementów: 1850 mm,
 3. Odstęp od podłogi: 150 mm,
 4. Głębokość: 900 mm.

Paleta kolorów kabin prysznicowych HPL

Producenci kabin prysznicowych z laminatu oferują szeroką gamę standardowych kolorów do wyboru.

Są to najczęściej następujące kolory:

• Biały,
• Czarny,
• Odcienie żółtego,
• Odcienie brązowego,
• Odcienie zielonego,
• Odcienie czerwonego,
• Odcienie niebieskiego i
• Odcienie szarego.

Warto jednak wiedzieć, że kabiny prysznicowe z HPL dostępne są także w innych, niestandardowych kolorach, jednak produkowane są one na specjalne zamówienie.

Kabiny prysznicowe HPL w różnych obiektach

Kabiny prysznicowe HPL z powodzeniem wykorzystuje się w różnych obiektach, takich jak szkoły, biura, hale sportowe, kluby fitness, stadiony czy baseny.

Producenci kabin prysznicowych

Kabiny prysznicowe HPL mają w swojej ofercie między innymi firmy Sanipol, HPL System, Alsanit, Kabis, PBM System i Łukasiak.

Opinie o kabinach prysznicowych HPL

Masz jakiekolwiek doświadczenia związane z zastosowaniem kabin prysznicowych z HPL? To świetnie! Zapraszamy do podzielenia się nimi w komentarzach!

Kabina prysznicowa z laminatu
Kabina prysznicowa z laminatu

Cena kabin prysznicowych HPL

Cena systemów prysznicowych uzależniona jest od producenta, a także od zamówionej ilości kabin. Można jednak przyjąć, że zbudowanie trzech kabin z płyt HPL to koszt około 5000 złotych. Dodajmy, że producenci kabin prysznicowych HPL najczęściej oferują też usługi montażowo-serwisowe, to jest montują, modernizują i naprawiają wykonane zabudowy. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że inwestor może mieć pewność co do kwalifikacji członków brygad montażowych.